cPanel Yedek Nasıl Alınır?

cPanel Yedekler nasıl alınır seçeneklerimiz nelerdir?
cPanel yedekleme işlemini tamamen otomatikleştiren bir paneldir. Yedekleme işleminde size birkaç seçenek sunar bu seçeneklerin kullanım mantığı aşağıdaki gibidir.
cPanel yedek almak istiyorsanız cPanelinize giriş yaptıktan sonra yedekleme, yedekleme sihirbazına tıklayın. Bu alandan sonra size birkaç seçenek sunacaktır. Bu yedeklemelerin ne işe yaradıklarını inceleyelim.

Tam Yedek: Tam yedek sadece sitenizin değil hesabınızın yedeğini alacağı için boyut olarak büyüktür. Eğer sitenizi başka bir sunucuya taşıyacaksanız ya da tam bir kopyasını elinizde bulundurmak istiyorsanız alabileceğiniz yedekleme türüdür.

Giriş Dizini Yedeği: Bu yedek türü hesabınızın ayarlarını vs. kopyalamaz sadece ftp den girdiğiniz alandaki bilgileri kopyalar unutulmamalıdır ki cPanel mailleride bu alanda saklamaktadır. Bu nedenle site dosyalarınız ayrıca mail yedeklerinizi almış olursunuz.

MySql Veri Tabanı Yedeği: Sadece veri tabanınızın yedeğini alır. Kople bir yedek değildir. Üzerine bastığınız veri tabanının yedeğini verir. Veri tabanlarının tamamını yani üstüne tıklamadıklarınızın yedeğini almaz.

Öneri:
Yedeklemeyi nasıl kullanmalıyız?
Öncelikle sitenin hal ve durumuna göre yedekleme alınabilir. Bunun için aşağıdaki bilgiler yararlı olacaktır.

Aktif Olmayan Site: Aktif bir siteniz yok ve sadece tanıtım üzerine değişikliği fazla olmayan siteler için bir kere tam yedek almanız değişiklik oldukça tam yedeğinizi almanızı öneririz.

Aktif Siteler: Aktif bir siteniz var ve sadece içerik giriliyor resim eklenmiyorsa bu durumda bir kere ana dizin yedeği daha sonra düzenli olarak MySql yedeği alabilirsiniz. Bu size hem zamandan hem de güvenlikden ödün vermemenizi sağlayacaktır.

Kurumsal Siteler: Kurumsal sitelerde genelde sitelerde değişiklik yapılmamaktadır bu nedenle bir tam yedek daha sonrasında düzenli olarak ana dizin yedeği alabilirsiniz. Böylece maillerinizi bir sorun karşısında en az kayıpla kurtarabilirsiniz.

Yedekleme işlemi sitenizin yapısı ve güncellemeleriyle alakalıdır. İçeriklerde resim dosya gibi materyaller olmadığı taktirde tam yedek bir kere alınmalı site durumuna göre veri tabanı yedeği alınmalıdır.

Park Ajans haftalık olarak yedekleme alır fakat bu yedekler kullanıcı tarafından yüklenebilecek ya da istenildiğinde dönülecek yedekler değildir. Bu yedekler sunucu yedeğidir. Herhangi bir durumda sunucunun taşınması ve aktif edilmesi için gereken yedeklerdir.

Eğer sitenizin düzenli olarak otomatik haftalık yedek alınmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçip yedek paketini satın almalısınız. Yedek paketini sadece büyük siteler için önermekteyiz yedeğin indirilmesinin külfet olacağı siteler için güzel bir yapı sunar.

 

  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

cPanel Mail Nasıl Açılır?

cPanel mail açmak çok kolay bir işlem olmasına karşın bilmeyen müşterilerimiz aşağıda...